burun estetiği merak edilenler

Burun Estetiğinde Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiğinde sıkça sorulan sorular nelerdir? Burun estetiği yaptırmak isteyen, ancak soruları olan, ameliyattan çekinen birçok hastamız bulunmaktadır. Hastalarımızın bizlere burun estetiği ile ilgili en merak ettiği soruları sizler için derledik. Burun estetiği ile ilgili en çok sorulan sorular sizlerle…

Burun Estetiği ile ilgili Merak Edilenler

1. Burun estetiğinde hangi anestezi türü kullanılır?

Burun estetiğinde uygulanacak işlemler hastanın ihtiyacına ve talebine göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla anestezi yöntemi de uygulanacak işlemlere göre değişmektedir.
Burun ameliyatı uzun süreli ve dikkat gerektiren önemli bir ameliyattır. Bu nedenle genellikle hem hasta hem de hekim tarafından genel anestezi tercih edilir.

2. Burun estetiğinde yaş sınırı nedir?

Kas, iskelet sisteminin yeterli ölçüde gelişmiş olması burun estetiği için öncelikli kriterlerden birisidir. Yaştan ziyade kişinin kemik ve kıkırdak yapısının tam olarak gelişmiş olup olmadığı ölçü alınır. Kemik ve kıkırdak gelişimini tamamlamış ve 18 yaşından küçük olanlar hastalara ebeveyn onayı ile burun ameliyatı yapılabilmektedir.

3. Erkeklerde burun estetiği nasıl yapılır? Erkeklerde burun estetiğinin kadınsı görünüm gibi bir sonucu olabilir mi?


Erkek burnu ve kadın burnu estetik açıdan farklı kriterlerde değerlendirilmelidir. Örneğin kadınlarda burun ucu erkeklere göre daha kalkık olabilir. Erkeklerde ise burun ucu genişliği daha belirgindir. Burun ile dudak arasındaki açı erkek ve kadınlarda farklıdır. Cerrahi prensipler aynı olsa da ölçü ve açı miktarları bakımından kadın ve erkek burun estetik ameliyatlarında önemli ölçüde farklar bulunmaktadır. Bu nedenle erkek burun ameliyatlarında feminen, diğer bir deyişle kadınsı görünüme sahip olmazsınız. Ancak bunun için iyi bir hekime kendinizi teslim etmeniz önemlidir. Bir erkek hastamızın izni dahiliyetinde ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz. Diğer öncesi/sonrası fotoğraflar için
https://www.drdenizyazici.com/after-before-fotograflari/
linkimize tıklayabilirsiniz.

erkeklerde burun estetiği


4. Burun estetiği doktoru seçimini nasıl yapabilirim?

Burun estetik ameliyatlarını ya plastik cerrahlar ya da KBB cerrahlar yapmaktadır. Bu noktada seçim yapma gerekliliği ortaya çıkıyor. Burun estetiği yalnızca estetik ameliyattan ibaret değil. Burun estetiği yapacak olan hekimin burun fonksiyonları konusunda da uzman olması gerekir. Bu nedenle KBB uzmanlığı olması önemlidir. Öte yandan her KBB uzmanı burun fonksiyonlarında uzman olduğu kadar estetik ameliyatlarda başarılı olamayabilir. Bu nedenle hekim seçimi yaparken geçmiş deneyimlerine uzmanlık alanlarına bakmalısınız. İyi bir burun estetiği doktoru hem KBB alanında uzman hem de plastik cerrahi alanında deneyimli ve eğitimli olmalıdır.

5. Sinüzit ameliyatı, burun eti ameliyatı gibi burun fonksiyonu ameliyatları sırasında burun estetiği de eş zamanlı yapılabilir mi?

Burun fonksiyonları ameliyatları sırasında burun estetik ameliyatı da yapılabilmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında yalnızca görünüme odaklanmak doğru değildir. Nefes alma organımız olan burun en önemli organlarımızdan birisidir. Bu nedenle burun fonksiyonlarını göz önünde tutarak estetik uygulamalar yapılmalıdır.

6. Ameliyatsız burun estetiği yapılabilir mi?

Burun ucu botoksu ve burun dolgusu gibi işlemler cerrahi değildir. Bazı burunlarda ufak botoks ve dolgu gibi ufak dokunuşlar istenen görünüm için yeterli olabilmektedir. Ancak burun estetik ameliyatı kadar kalıcılıktan söz edilemez. Kişiye göre değişmekle beraber belli periyotlarda (6 ay, 1 sene vs.) işlemin tekrarlanması gerekebilir.

7. Burun estetiği ameliyatı için hangi mevsim idealdir?

Burun estetiği için en uygun mevsim şudur diyemeyiz. Çünkü bu operasyonun ideal bir mevsimi yoktur. Ancak sıcak havalarda, yaz aylarında ameliyat olacak hastalar bazı konulara dikkat etmelidir. Bunlar; güneşin etkisinden korunmak amaçlı güneş koruyucu krem ve şapka kullanılması, hekimin önereceği süre boyunca gözlük takılmaması ve yine belirli süre deniz ve havuza girilmemesidir.

8. Burun estetik ameliyatında çok fazla kanama olur mu?

Burun estetiği ultrasonik cihazla milimetrik dokunuşlarla yapılmaktadır. Yeni teknoloji sayesinde eskiden olduğu gibi kemik kırma işlemleri yapılmamaktadır. Bu nedenle kanama da asgari düzeyde olmaktadır. Bu yeni yöntemler kanamayı yok denecek kadar en aza indirmekle beraber operasyon sonrası morluk ve ödem gibi komplikasyonları da azaltmaktadır.

9. Burun estetiği sonrası morluk ve şişlikler ne kadar sürede geçer?

Burun estetiğinde yapılan cerrahi işlemlere göre bazen morluk hiç oluşmamaktadır. Morluk oluşmuşsa da genellikle 1 hafta içinde sararma ile birlikte tamamen yok olur. Ameliyat sonrası ikinci gün ödemin en fazla olduğu gündür. Ancak ödemin çoğunluğu 1 haftada geçmekle beraber çok az bir kısım birkaç ay sürebilir.

10. Burun estetiği sonrası ağrı oluşur mu?

Klasik tampon uygulaması yapılmadığı sürece ağrısız bir işlemdir. Oluşabilecek ağrılar ise hafif seyirde geçmektedir.

11. Burun estetiği fiyatı neye göre belirlenir?

Burun estetiği ameliyatı uygulanacak işlemlere göre değişmektedir. Tamamen hastanın ihtiyacına göre özel planlanan bir ameliyattır. Fiyatı ve maliyeti belirleyen unsurların başında uygulanacak işlemler, sonrasında ise hekimin tecrübesi, kullanılacak malzeme ve ekip giderleri gelmektedir. Fiyatlardan ziyade hekim ve klinik seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur. Yüksek fiyat iyi bir estetik ameliyat olacağını, düşük fiyat da kötü bir estetik ameliyat olduğunu göstermez. Aynı şekilde sadece uygun fiyatlı burun estetiği yaptırabilmek adına her hekime kendinizi emanet etmeniz de doğru değildir.

12. Ameliyat sonrasında grip olmak sakıncalı mıdır?

Ameliyat sonrası grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları iyileşme süresini uzatmakta, iltihaplanmalara yol açabilmektedir. Bu nedenle hekiminizi mutlaka bilgilendirmeli, tavsiye edeceği ilaçları kullanmalısınız.

13. Ameliyat sonrası burunda koku alma güçleşir mi?

Koku alma problemleri ameliyatla ilişkili olmamaktadır. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları şiddetlendiğinde bir süre bu durum ile karşılaşılmaktadır. Ancak burun estetik ameliyatının koku alma işlevini bozması gibi bir durum söz konusu değildir.

14. Burun estetiği yaptırmak istiyorum, ancak yakışacak mı? Nasıl emin olabilirim?

Burun estetik ameliyatı öncesinde önemli analiz ve planlama sürecinden geçmektedir. Bu süreçte hastanın istekleri, hastanın burun yapısı ve yüz yapısı ayrıntılı olarak değerlendirilir. Hasta ile ameliyat sonucunda elde edilecek yeni görünüm üzerine detaylı görüşmeler yapılır. Bu görüşmeler esnasında photoshop üzerinden istenilen sonuca en yakın görünüm hasta ile birlikte düzenlenir. Hastanın sonucu ameliyat öncesinde (en azından sonuca en yakın görünümü) fotoğraf üzerinden görmesi sağlanır. Bu nedenle görünüm ile ilgili kaygıları mümkün olduğunca en aza indirmeye çalışıyoruz.

15. Ameliyat sonrası banyo yapılabilir mi?

Ameliyattan sonra ilk 1 hafta boyunca burna su değmemesi önemlidir. Bu süre içerisinde saçlarını kuaföre yıkatabilir, vücudunuz için de evinizde boyundan aşağı duş alabilirsiniz.

16. Ameliyat süresi ne kadardır? Ameliyat sonrası ne zaman taburcu olabilirim?

Ameliyat yaklaşık 2 saat sürmektedir. Genellikle 1 gün sonra hasta taburcu edilmektedir.

17. Burun ucu düşmesi nedir? Burun estetiği sonrası burun ucu düşmesi riski var mı?

Burun ucu düşmesi; burun ile dudak arasındaki açının azalması olarak tarif edilebilir. Bir diğer deyişle burun ucu yüksekliğinin zamanla kaybedilmesidir. Burun estetiği doğru tekniklerle uzman bir cerrah tarafından yapıldığı taktirde burun ucu düşmesi yaşanmamaktadır. Çünkü burun estetiği ameliyatında kullanılan teknikler burnun istenen şekli aldıktan sonra bu şekli uzun yıllar koruması üzerine planlanmaktadır.

18. Burun estetiğinde cildin önemi nedir?

Cilt tipi burun estetiğinde önemli etkenlerden birisidir. Cildin kalın olması burun estetiği planlaması yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bir faktör olarak karşımıza çıkar. Cilt yapısının kalın ya da ince olmasının hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin ince derili bir cilt burun estetiği sonrası hızlı bir şekilde burun iskeletini sarması bakımından avantaj sağlıyor. Ancak burun sırtında veya ucunda herhangi bir asimetri ya da bir düzensizlik varsa ince ciltte bu çok daha belirgin oluyor. Bu nedenle burnunuzu işin ehli bir cerraha emanet etmeniz çok önemlidir. Kalın ciltte ise dezavantaj burunda oluşturulan hatların tam görünmemesi olabiliyor. Ek kıkırdak koyma işlemi ya da deriyi içeriden tıraşlama gibi yöntemlerle bu problemin de önüne geçilebilmektedir. Bunların yanı sıra kalın cilt yapısına sahip hastaların iyileşme süreci ince derili hastalara göre daha uzun sürebilmektedir.

Burun estetiği ile ilgili merak ettiğiniz farklı sorular varsa bizimle aşağıdan iletişime geçebilirsiniz.


https://www.drdenizyazici.com/iletisim/

Op. Dr. Deniz YAZICI Kliniği

Ayrıca ücretsiz muayene için kliniğimize gelmek isterseniz online randevu bölümümüzden hızlıca randevunuzu oluşturabilirsiniz.